Previous Winners

 

2023

Held at Packer Collegiate Institute. 

Documentary

Roadside Assistance

Will Tarica

Masters School

Gold

The Hidden Talent of Gilbert Gottfried

Lily Gottfried

Ethical Culture Fieldston School

Silver

She Kills Monsters

Lucas Yang

LREI

Bronze
Drama

The Mirror of Her

David Lilien

Packer Collegiate Institute

Gold

A Sunday Afternoon

Mila Ansorge

Ethical Culture Fieldston School

Silver

Barbie Doll

Lara Berliner

Columbia Grammar School

Bronze
Horror/Sci-Fi/Fantasy

Time's Ticking

Kalina Sabala

Trevor Day School

Gold

Wherever in Your Sightless Substances

Jade Perkins, Alexi Kardaras, Nico Sanchez

Ross School

Silver

MONDAY

Josh Greene

Rye Country Day School

Bronze
Animation

Aimo Koivunen

Declan Griscom

Grace Church School

Gold

Flower Girl

Ella Morin

Masters School

Silver

Allergies

Gretta Hong

Masters School

Bronze
Comedy

DIRK

Willie Nuttall

Colligate School

Gold

Jetpack Dracula

Quinn Victor

Woodstock Day School

Silver

Hasta La Pizza

William Robert Ohmes

Riverdale School

Bronze
Music Video

Girls Just Wanna Have Fun

Frey Wood

Ross School

Gold

The Chicken

Greg Malone

Grace Church School

Silver
Experimental

Ajudar o Peixe

Giulia Souza Biglia

Ross School

Gold

Edge of Dusk

Addy Gorton

Ethical Culture Fieldston School

Silver

Soulace in Solitude

Ray Cassese

Masters School

Bronze
Mixed Genre

Mascara

Madeleine Kingsley Birnbaum

Woodstock Day School

Gold

Reliving Your Past

James Kolodner

Rye Country Day School

Silver

After December

Astrid Aggour

Packer Collegiate Institute

Bronze
Special Awards

Eddie Murray-
A Life on the Court

Clara Tripp

Ethical Culture Fieldston School

Female Filmmaker

Mirror of Her

David Lilien

Packer Collegiate Institute

LGBTQA+

Juno

Fin Wrazej

Grace Church School

Best in Show

Setting Sun

Sophie Basner

Ethical Culture Fieldston School

Best Cinematography

DIRK

Willie Nuttall

Colligate School

Best Acting

Wherever in Your Sightless Substances

Jade Perkins, Alexi Kardaras, Nico Sanchez

Ross School

Best Editing

Temporary Pandemic SNAP Benefits End
in New York

Hanna Schiciano

Masters School

Social Justice

The Nuyorican Poets Cafe

Violet Pachter

Grace Church School

Best Hispanic Film

2022

Our sixth year; we were on Zoom due to the pandemic one more time. Hopefully we will be in person next year. Short thirty-second clips were screened and awards announced.

Animation
Gold Medal Winner

Helianthus

Noah Taylor

Woodstock Day School

Comedy
Gold Medal Winner

Power Bunny

Jonah Gleeman

Ethical Culture Fieldston School

Silver Medal Winner

The Hot Girl Hotline

Giselle Meskin

The Masters School

Bronze Medal Winner

Aires

Ava Dilorenzo

The Masters School

Documentary
Gold Medal Winner

Art Saves the Soul; Bowl

Madeleine Birnbaum

Woodstock Day School

Silver Medal Winner

A Story Less Known

Fin Wrazej

Grace Church School

Bronze Medal Winner

Lucas Kurzweil

Sean Robertson, Charlotte Reidy, Mellanie Salazar

Packer Collegiate Institute

Drama
Gold Medal Winner

Cherie Je T'aime

Eli Berliner

Saint Ann's School

Silver Medal Winner

Lucid

Marlin Lofaro

Woodstock Day School

Bronze Medal Winner

After August

Olivia Siegel

Woodstock Day School

Experimental
Gold Medal Winner

Restless

Eli Berliner

Saint Ann's School

Silver Medal Winner

A Day in The Life

Kyler Warren

The Hewitt School

Bronze Medal Winner

Canvas

Mackarthy Grimes

The Masters School

Horror/Science Fiction/Fantasy
Gold Medal Winner

A Proper Guest

Cody Victor

Woodstock Day School

Silver Medal Winner

Running Back in Time

Conan Y Chang

Saddle River Day School

Bronze Medal Winner

The Play

Aerin Atinksy

The Hewitt School

Mixed Genre
Gold Medal Winner

Now Hiring

Olive Milford

Woodstock Day School

Silver Medal Winner

A Hymn to Love

Eil Berliner

Saint Ann's School

Bronze Medal Winner

A Chicken Tweets

Rowan Walter

The Masters School

Public Service Announcement
Gold Medal Winner

High School

Jared Perlmutter

Rye Country Day School

Special Awards

Best Screenwriting

Bookstore Blues & Collide

Marisa Hirschfield & Alex Brooks

Ethical Culture Fieldston School

Best Female Filmmakers

Diet Coke

Najah Diaz & Chloe Wise

Rye Country Day School

Social Justice Award

Helianthus

Noah Taylor

Woodstock Day School

COVID Award

Hello Again

Rylee Landau & Dylan Jackson

Ethical Culture Fieldston School

Best LGBTQA+ Film

The Stonewall Inn

Tamyrha Dunac

Grace Church School

Best in Show

The Painted Beast

Cody Victor

Woodstock Day School

 

2021

Our fifth year; we were on Zoom due to the pandemic. Short thirty-second clips were screened and awards announced.

Animation
Gold Medal WinnerHistory of AnimationCollin BogertWoodstock Day School
Silver Medal Winner Visual Pleasure CruiseMax ComoraRye Country Day School
Bronze Medal WinnerA Warm place to Rest Devon CrewColumbia Grammar & Preparatory School
Documentary
Gold Medal WinnerUnequal AccessJake H. SrebnickPacker Collegiate Institute
Silver Medal WinnerShsat and Segregation Micah HerveyReel Works
Bronze Medal WinnerFOMOJack HillyerLREI
Experimental
Gold Medal WinnerThe Applicant Jayden Siegel Horace Mann School
Silver Medal WinnerCross CurrantsEli Berliner Saint Ann's School
Bronze Medal WinnerDandelion DaydreamsJake SrebnickPacker Collegiate Institute
Drama
Gold Medal WinnerDinner Date Eli BerlinerSaint Ann's School
Silver Medal Winner PerscriptionGiselle MeskinMasters School
Bronze Medal WinnerHereafterEli Berliner & Will ParkerSaint Ann's School
Comedy
Gold Medal WinnerTomorrow I Leave, He Said AgainOllie MilfordWoodstock Day School
Silver Medal WinnerImpersonationLara BerlinerColumbia Grammar & Preparatory School
Bronze Medal WinnerHook Line and SinkerHudson PriceWoodstock Day School
Mixed Genre
Gold Medal WinnerHampton Bagels & Road to RuinJesse SmolanColumbia Grammar & Preparatory School
Silver Medal WinnerA Journey Chasing CheeseAden SorocaHorace Mann School
Bronze Medal WinnerA Day in the LifeAerin AtinskyHewitt School
Music Video
Gold Medal Winner The End of DiseaseTheo PerlEthical Culture
Silver Medal WinnerLove DeliveredRylee LandauEthical Culture
Bronze Medal WinnerThe SwapAidan Frank, Nathaniel Garelik, Matteo Stewart, Braden Queen, Stella Shah, Patrick Stinebaugh, Ethan Waggoner, Madison XuHorace Mann
Special Awards
Best in ShowTomorrow I Leave, He Said AgainOllie MilfordWoodstock Day School
Special Award - Social JusticeOn The Other SidePastel VillalbaReel Works
Special Award - Best Female DirectorWriter's BlockLara BerlinerColumbia Grammar & Preparatory School
Best CinematographyGrowing Up DowntownNaaz ValvaniGrace Church School
Best Mental Health FilmScribbledOlivia SiegalWoodstock Day School
Best EditingFaceshoppingAidan La PocheEthical Culture School
Best COVID FilmGrowing Up COVID Rylee Landau Ethical Culture School

 

2020

The New York Alliance Film Festival was cancelled due to the COVID-19 pandemic.

2019

Our fourth year; we returned to Westchester to Rye Country Day School. We had a brisk 90-minute video screening followed by a short awards presentation.

Animation
Gold Medal WinnerInterruptedSean GlassGrace Church School
Silver Medal WinnerTaking the TempleOtto Landesman and Henry PallesenGrace Church School
Comedy
Gold Medal WinnerHudson PriceIt’s GIFWoodstock School
Silver Medal WinnerRa Ra GirlsJake H. SrebnickPacker Collegiate Institute
Bronze Medal WinnerThe Rainy MinuteAbby GewirtzEthical Culture Fieldston
Honorable MentionIs This Seat Taken?Farrah ShikaraFriends Academy
Documentary
Gold Medal WinnerTrue Administration of JusticeEsmé FoxEthical Culture Fieldston
Silver Medal WinnerWomen in STEMAlexia HartogensisRye Country Day School
Bronze Medal WinnerDanny ColeMax ColeLREI
Honorable MentionFieldston Protest DocMia McCooberyEthical Culture Fieldston
Drama
Gold Medal WinnerSame BloodMalcolm GroverWoodstock School
Silver Medal WinnerDaydreamMeadow MageeLREI
Bronze Medal WinnerAudio WavesJake H. SrebnickPacker Collegiate Institute
Honorable MentionDelusions of IntroversionMax ReillyLREI
Experimental
Gold Medal WinnerThe Mechanism of…Sam KleinLoyola School
Silver Medal WinnerCrushedOliver MilfordWoodstock School
Bronze Medal WinnerTrawlGega UgulavaThe Ross School
Honorable MentionL'Initiative OrangeLiv SolomonGrace Church School
Horror/Sci-Fi/Fantasy
Gold Medal WinnerThe Magician's GranddaugherAlexia HartogensisRye Country Day School
Silver Medal WinnerPop goes the WeaselEvalise MelgarRye Country Day School
Bronze Medal WinnerThe Fear of… Juliann ZhouLoyola School
Honorable MentionLittle Box of HorrorsJuliana CasaleRye Country Day School
Mixed Genre
Gold Medal WinnerThe PianoEthan StuartRye Country Day School
Silver Medal WinnerLovely Evelyn WardGrace Church School
Bronze Medal Winnerbaked.Abby Gewirtz and Kasey WilnerEthical Culture Fieldston
Honorable MentionPaperboyTheo PerlEthical Culture Fieldston
Special Awards
Best in ShowSame Blood Malcolm GroverWoodstock School
Special Award - Social JusticeFieldston Protest DocMia McCooberyEthical Culture Fieldston
Special Award - Best Female DirectorWomen in STEM Alexia HartogensisRye Country Day School

 

2018

Our third year saw the introduction of special categories based on judges preferences. We had a very long screening hosted by Masters School in Dobbs Ferry, New York.

Animation
Gold Medal WinnerT.S.A.Henry WolfTrevor Day School
Silver Medal WinnerStressReed LeibowitzSAR High School
Bronze Medal WinnerAnother HeroMyles DunlopLREI
Comedy
Gold Medal WinnerPerfect Little AngelArabella WalleySt. Ann’s School
Silver Medal WinnerRa Ra GirlsAnnabelle LesserEthical Culture Fieldston
Bronze Medal WinnerReset ButtonPong TulyathanThe Ross School
Honorable MentionIs This Seat Taken?Rachel Horowitz & Gabe MerkeSt. Ann’s School
Documentary
Gold Medal WinnerTaking Back the BronxBen GinsburgEthical Culture Fieldston
Silver Medal WinnerLadies of LibertyRebecca AuburnEthical Culture Fieldston
Bronze Medal WinnerUnder the BlanketJemima AlabiGrace Church School
Honorable MentionRedefining JudaismMelissa IbrahimThe Ross School
Drama
Gold Medal WinnerStrangersBenjamin KaiserEthical Culture Fieldston
Silver Medal WinnerFool’s ParadiseEli KramerSt. Ann’s School
Bronze Medal WinnerBehind Her WordsMia McCooberyEthical Culture Fieldston
Honorable MentionSedonaGraham HallPacker Collegiate Institute
Experimental
Gold Medal WinnerA Loss of InnocenceChristian MillerThe Ross School
Silver Medal WinnerA+A Nina Sielski ElizaldeUnited Nations International School
Bronze Medal WinnerWhere’d All Time Go?Theo MatzaEthical Culture Fieldston
Honorable MentionPerceptionSunny GuoThe Ross School
Horror/Sci-Fi/Fantasy
Gold Medal WinnerWhat’s In The House?Joseph Zanchelli & Kai Parcher-CharlesThe Ross School
Silver Medal WinnerSpellbound Rachel NachmanSt. Ann’s School
Bronze Medal WinnerNøkkOlivia BelluckEthical Culture Fieldston
Honorable MentionThe ButcherKenyon Bruha, Melchior Delpech, Arthur ChristoryLycée Français de New York
Mixed Genre
Gold Medal WinnerThe Crank Call CriminalHenry WolfTrevor Day School
Silver Medal WinnerNeon Kai Parcher-CharlesThe Ross School
Bronze Medal WinnerA Culinary RomanceChristopher AggerSt. Ann’s School
Honorable MentionIdentiteSofia RaoUnited Nations International School
Music Video
Gold Medal WinnerPeople of the Night Will SimotasGrace Church School
Silver Medal WinnerBlack Power Movements Kai Williams & Summer GreenGrace Church School
Bronze Medal WinnerSmileMargot SarkozyLycée Français de New York
Special Awards
Best in ShowA Loss of InnocenceChristian MillerThe Ross School
Special LGBTQ AwardA+A Nina Sielski ElizaldeUnited Nations International School
Special Award - Best Female DirectorLadies of LibertyRebecca AuburnEthical Culture Fieldston
Special Award - Social JusticeTaking Back the BronxBen GinsburgEthical Culture Fieldston

 

2017

In our second year, seventy-eight productions from over thirty schools made a very difficult judging process. This year, we screened four films - “Gold”; “Silver”; “Bronze”; and “Honorable Mention."

Animation
Gold Medal WinnerThe ShadowPier Paolo PiccoliLycée Français de New York
Silver Medal WinnerMultiplicity: A Day of a DID PatientMingwei GaoRoss School
Bronze Medal WinnerAntarcticologyJames KarasyovGrace Church School
Honorable MentionFractions of TimeWill WaddellRye Country Day School
Documentary
Gold Medal WinnerOff SeasonAlex LawsonRoss School
Silver Medal WinnerUnion Square, September 2016Milena KrondlUnited Nations International School
Bronze Medal WinnerThe SculptorBen GinsburgEthical Culture Fieldston School
Honorable MentionThe First Time Race MatteredKalli JacksonLREI
Experimental
Gold Medal WinnerFijiJonas Linnman FeuerringRoss School
Silver Medal WinnerGrowth & DiscoveryWill WaddellRye Country Day School
Bronze Medal WinnerRelaxJason Zuriff, Alex Lopez, & George MaguireTrevor Day School
Honorable MentionThe RootsJemima AlabiGrace Church School
Narrative Fiction, Over 6 Minutes
Gold Medal WinnerTub Adjacent*Jefferson RandallEthical Culture Fieldston School
Silver Medal WinnerCover UpTheo MatzaEthical Culture Fieldston School
Bronze Medal WinnerBetter Than HereLucia RobinsonRoss School
Honorable Mention127 MinutesSam GallenRiverdale Country Day School
Narrative Fiction, Under 6 Minutes
Gold Medal WinnerVacuumSkylar JenningsUnited Nations International School
Silver Medal WinnerNo New MessagesOlivia WeseleyPacker Collegiate Institute
Bronze Medal WinnerHiccupsSam NedelmaEthical Culture Fieldston School
Honorable MentionFishingZenona DarrowWoodstock Country Day School
Best in Show
 Tub Adjacent*Jefferson RandallEthical Culture Fieldston School
* Tub Adjacent contains mature themes.

 

2016

It was a very competitive first year for the 2016 New York Alliance Film Festival.Seventy-five productions from over twenty-five schools made a very difficult judging process. If your film wasn't selected, it wasn't because it wasn't well done. These semi-finalists represent the best New York State independent schools have to offer. Semi-Finalists are listed in alphabetical order. Winners in Bold.

Animation
“Guts”Misuzu ShibanoThe Ross School
The Moon's LetterPier Paolo PiccoliLycee Francais de New York
Documentary
The Ebola ProjectNoah Cosimano-White The Park School of Buffalo
Unfound Justice*Labeebah Subair & Ellana LawrenceLREI
Experimental
GIRL$Stella Gatti, Kit Keenan & Zoe PrattGrace Church School
LeftoversHarrison O'Clair & Emma PittelmanWoodstock Day School
Narrative Fiction, Over 6 Minutes
Baby FaceFernanda Amis, Romilly Newman & Eliza Price Saint Ann's School
Modern LoveEvariste Gindrey & Harry TraenkleLycee Francais de New York
Narrative Fiction, Under 6 Minutes
Delusions of NoirMyles Dunlop, Harry Kassen, Ella Corn, Bennett MarkLREI
Dropped CallDorothea Fox-DichterPacker Collegiate Institute
Special Achievement
 Lang “Mark” ChengThe Ross School
* Unfound Justice contains scenes of people dying and curse words. Parents with younger children may wish to preapre their children.